پاسخنامه و تحلیل سوالات استعداد تحصیلی آزمون (نیمه متمرکز) دکتری (کلیه گروه‌ها)
سایت شخصی هادی مسیح خواه،تخصصی استعداد تحصیلی و استعداد تحصیلی دکتری

پاسخنامه و تحلیل سوالات استعداد تحصیلی آزمون (نیمه متمرکز) دکتری (کلیه گروه‌ها)

تحلیل سوالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری

 

 

 تحلیل اولیه سوالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری 97

با سلام به تمامی دانشجویان عزیز

آزمون امسال استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی، دکتری 97, از نظر ساختار و محتوی تغییر خاصی نسبت به آزمون­های 30 سوالی سال­های اخیر (سال­های 93، 94، 95 و 96) نداشت ولی سطح سختی سوالات کمی کمتر شده و در حد یک آزمون استاندارد با درجه سختی متوسط (نسبت به زمان 60 دقیقه­ای آن) بود.

مهم­ترین نکته­ ای که بارها در کلاس­ها تاکید داشتم این بود که «در آزمون مهم­تر از اینکه تشخیص بدهید کدوم سوالات رو جواب بدین، باید مشخص کنید که کدوم سرفصل­ها رو جواب ندین.» در آزمون استعداد تحصیلی امسال، به ترتیب بخش های منطقی، کمیتی و درک مطلب بخش های خوب و قابل پاسخدهی در زمان بود و بخش تحلیلی یک مدل متوسط و یک سوال سخت بود. توصیه کلی برای پاسخگویی به دفترچه امسال به صورت زیر میتونه جمع بندی بشه:

 

در فایل زیر نگاه دقیق تری داشته باشیم به سرفصل­های آزمون استعداد تحصیلی 97 دکتری:

تحلیل جامع و برآورد میانگین درصد مورد انتظار آزمون استعداد تحصیلی کنکور دکتری، گروه علوم انسانی 97

 

تحلیل اولیه آزمون استعداد تحصیلی کنکور دکتری، گروه فنی و مهندسی 97 

 

 

تحلیل سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96

 برای مشاهده تحلیل سوالات آزمون دکتری سال 96 کلیک کنید.

 

 

 

 تحلیل اولیه سوالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری 95

 دفترچه سوالات کنکور دکتری بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شد. (سه شنبه 18  اسفند 94)

جهت دانلود دفترچه های استعداد تحصیلی کنکور دکتری 95 کلیک کنید.

 

 پاسخ سوالات بر اساس دفترچه کد C (دفترچه ­ای که بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است)، تهیه شده است.

جهت دریافت کد فایل پاسخنامه علوم انسانی، عدد 12 را به شماره   ۳۰۰۰۱۶۰۸۳۰۰۰۶۶  ارسال نمایید تا کد فایل برای شما ارسال شود.

توجه: در صورتیکه کدی برای شما ارسال نمی شود، به این دلیل است که شما کد پیامک تبلیغاتی خود را مسدود کرده اید. با یک خط دیگر امتحان کنید. در غیر اینصورت صفحه اول فایل در زیر برای شما نوشته شده است:

 

با سلام به تمامی دانشجویان عزیز

آزمون امسال استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی، تغییر خاصی نسبت به سال گذشته نداشت و سطح سختی سوالات در حد یک آزمون استاندارد با درجه سختی متوسط (نسبت به زمان 60 دقیقه ­ای آن) می­باشد.

بخش اول، درک مطلب: سوالات درک مطلب امسال، مانند آزمون سال گذشته گروه علوم انسانی دارای دو متن متفاوت بود. یکی ساده و روان، دیگری فلسفی و نسبتا پیچیده. البته بر خلاف آزمون پارسال، متن اول ساده بود و دومی سخت. همانطور که پیش از این بارها در کلاس ها و کارگاه­ها تاکید کرده بودیم، بهتر است پس از خواندن چند خط اول از هر متن، در صورتی که احساس می کنیم متن پیچیده و غامض است، آن را رها کرده و در پایان آزمون به آن برگردیم. با این حال، درک مطلب امسال نسبت به سال گذشته، ساده تر بود و تقریبا از ۸ سوال، ۶ سوال را با اطمینان قابل قبول میشد پاسخ داد.

بخش دوم، منطقی: سوالات امسال منطقی، دارای تغییر قابل ملاحظه ای بود. مشابه روندی که از سال گذشته آغاز شد، سازمان سنجش سعی می کند تا بخش­های منطقی و درک مطلب را سخت کرده و در عوض، بخش های تحلیلی و کمیتی را ساده تر کند تا اکثر داوطلبان که به طور معمول تمایل بر دو بخش اول تمرکز می­ کنند، مجبور شوند به هر ۴ بخش آزمون بپردازند.

از ۷ سوال امسال، یکی از سوالات بر اساس کلید اعلام شده، قطعا دارای اشکال ترجمه ای یا تایپی است (سوال ۱۱۴) و دو سوال نیز جای تامل دارد (سوال ۱۱۱ و ۱۱۲). به نظر می­آید این دو سوال از کیفیت لازم برخوردار نیست و پاسخ بسته به برداشت سلیقه ای افراد دارد.

بخش سوم، تحلیلی: سوالات تحلیلی امسال، سوالات نسبتاً ساده­ ای بودند. مدل اول در گروه علوم انسانی، سوال ساده­ ای بود و دقیقاً مشابه سوال سال 93 همین گروه بود که در جلسه آخر کلاس نیز حل شده بود. اما مدل دوم، نیاز به مدل­سازی دقیق­تری داشت و زمان بیشتری برای پاسخگویی به خود اختصاص می­ داد. شاید گروهی از دانشجویان، با توجه به زمان محدود آزمون، مدل دوم را پاسخ نداده باشند، و به سراغ سوالات ساده­ تر کمیتی و زبان انگلیسی رفته باشند، که عملاً می­تواند منطقی و قابل توجیه باشد.

بخش چهارم، کمیتی: سوالات آن، سوالات استاندارد و خوبی بودند. حتی برخی سوالات بسیار ساده بوند. اعداد توسط طراحان طوری انتخاب شده بودند که نیاز به محاسبات عددی زمان­ بَر نبود. گویا هدف طراحان از سوالات کمیتی امسال، آن بود که آیا متقاضیان آزمون دکتری، صرفاً توانایی مدل سازی یک مسئله ریاضی را دارند یا خیر. البته سوال «کار با داده­ های آماری» امسال، با ظرافت خاصی طراحی شده بود و نکته خوبی در آن گنجانده شده بود.

 

 

تحلیل سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94

 برای مشاهده تحلیل سوالات آزمون دکتری سال 94 کلیک کنید.

 

با توجه به انتشار کلید اولیه توسط سازمان سنجش، برای سایر گروه ها، پاسخ های کاملاً تشریحی در قالب کتاب های طلایی، برای نمایشگاه کتاب تهران منتشر خواهد شد.